V pátek 19. června na území Plzeňského kraje proběhla DBA (dopravně bezpečnostní akce), během které se nejen dopravní, ale také policisté z odvodních oddělení Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zaměřili na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných omamných a psychotropních látek u všech řidičů. Samozřejmě neopomíjeli ani další pravidla, která musí řidiči dodržovat podle zákona o provozu na pozemních komunikacích a jiných předpisů.
K silniční kontrole policisté během této akce zastavili celkem 494 vozidel a zjistili 86 přestupků, za které udělili pokuty v příkazním řízení ve výši téměř 54 tisíc korun. "Sedmatřicet řidičů vyjelo na naše silnice s vozidlem, které mělo špatný technický stav. Šestnáct řidičů nedodrželo předepsanou rychlost, v obci šlo o třináct řidičů a mimo ni byli tři.
Dále policisté odhalili telefonování během jízdy, nepřipoutání se bezpečnostním pásem, špatný způsob jízdy, neuhrazení dálničního poplatku a další porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích. V centrální evidenci přeplatků a nedoplatků se nacházel jeden zastavený řidič, který dlužil částku dva a půl tisíce korun a musel ji na místě uhradit," popsala tisková mluvčí policie.
Mezi rekordmany patřili řidič v Chlumčanech a řidička v Plzni, oba Ukrajinci
Hned dva řidiči usedli za volanty svých vozidel pod značným vlivem alkoholu. "Dobřanští policisté před půlnocí zastavili v Chlumčanech ve vozidle Audi sedmadvacetiletého cizince, který nadýchal hodnotu převyšující dva a půl promile alkoholu.
Na území města Plzně pak strážníci městské policie zastavili osmatřicetiletou cizinku ve vozidle BMW, ta nadýchala hodnotu kolem dvou promile alkoholu. V obou případech je dáno podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky," pokračovala mluvčí.
"V pátek několik minut před půlnocí zastavila hlídka městské policie v Šumavské ulici řidičku vozidla BMW, která projela zákazem vjezdu. Při následné kontrole však strážníci pojali podezření, že je žena pod vlivem alkoholu. Orientační dechová zkouška ukázala hodnotu více než 2 promile alkoholu v dechu. Vzhledem k podezření ze spáchání trestného činu byla na místo přivolána Policie České republiky, která si celou věc převzala k dalšímu šetření," potvrdila mluvčí městské policie.
Opilí cyklisté
Další zajímavostí byl záchyt hned čtyř cyklistů, kteří se na svou vyjížďku vydali posilněni alkoholem. "Dva případy jsou z území Plzně, kde policisté zastavili k silniční kontrole cyklisty na zapůjčených sdílených jízdních kolech. Jeden z cyklistů nadýchal hodnotu téměř dvě promile alkoholu a druhý hodnotu přes jednu promile. V Kozolupech nadýchali další dva cyklisté ve věku 21 a 35 let hodnoty pod jednu promile," sdělila mluvčí.
V souvislosti s tím policie opětovně upozorňuje, že nulová tolerance alkoholu platí nejen pro řidiče motorových vozidel, ale i pro cyklisty. Jízda na kole pod vlivem alkoholu je velkým hazardem se životem a zdravím cyklisty. Bohužel opilý cyklista, který jede po silnici může ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu a způsobit i dopravní nehodu.
Foto: PČR, MP