Plzeň reaguje na tropické teploty, proto opět uvedla do provozu šest mlžítek, která se automaticky spouštějí při teplotách nad 26 stupňů Celsia. Jemný vodní rozprašovač nabízí okamžitou úlevu lidem i zvířatům. Mlžítka doplňuje síť šesti veřejných pítek a devíti pumpiček. O vodní prvky se v krajské metropoli stará Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP).
V centru města se aktuálně nachází šest mlžítek. Lidé je najdou v Mlýnské strouze, na náměstí Republiky, v Křižíkových sadech a v Kopeckého sadech u fontány Corso. Další dvě pak fungují v sadech Pětatřicátníků, konkrétně na křižovatce Solní a Riegrovy ulice a také v prostoru pod Divadlem J. K. Tyla. Počítá se také s rozšířením o dvě další mlžítka na náměstí Republiky v rámci jeho rekonstrukce.
Zařízení se zapínají na dálku a každé z nich spotřebuje za hodinu plného provozu zhruba 30 litrů vody. Místa byla vybrána záměrně tak, aby voda odtékala do okolní zeleně, kterou tak ve vedrech rovněž zavlažuje.
K osvěžení a dodržování pitného režimu pomáhá také síť šesti pítek a devíti pumpiček, které SVSMP umisťuje do lokalit s vysokou koncentrací lidí nebo tam, kde chybí jiné možnosti občerstvení. Obyvatelé mohou pítka využít v Borském parku, v Červeném Hrádku, na Mikulášském náměstí, na Koterovské návsi, v Mlýnské strouze či na dětském hřišti v Jetelové ulici.
Sedm osvěžujících pumpiček je pak rozmístěno v Kopeckého, Šafaříkových a Křižíkových sadech a dvě se nacházejí v sadech Pětatřicátníků.
Text: Monika Krausová
Foto: město Plzeň